یکتاس

شوره سر دلشوره ندارد

شوره و دلشوره

از آنجایی كه بیماران مبتلا به بیماری‌های دیگر مغز و اعصاب نیز به درماتیت سبوره‌ای دچار می‌شوند، پزشكان احتمال می‌دهند كه افزایش فعالیت دستگاه سمپاتیك یا ترشح زیاد هورمون‌های مردانه (آندروژن) یا هورمون تحریك‌‌كننده تولید ملانین یا ملاتونین، از علت‌های بروز درماتیت سبوره‌ای است. خانم هایی هستند كه از خارش مداوم چین های دور لب و بینی رنج می برند آقایانی هم هستند كه روی یقه پیراهن یا كت شان, انگار برف باریده است می پرسید چرا با این مطلب همراه شوید و ببنید آیا روش به وجود آمدن این اختلالات, یكی است. وقتی نوزاد یا شیرخواری به درماتیت سبوره‌ای مبتلاست، در ۷۳ درصد موارد، مخمر پیتروسپوروم اووال وجود دارد و به‌طور معمول این حالت به صورت ارثی به وجود می‌آید و افزایش احتمال بروز آلرژی در خانواده وجود دارد.

درماتیت سبوره در نوزادان به این شكل است كه پوسته‌های بزرگ قرمز در پوست سر، ناحیه‌ای كه پوشك بسته می‌شود و ناحیه‌ای از دست و پا كه خم می‌شود مانند چین جلوی آرنج و پشت زانو به وجود می‌آید. وقتی سلول‌های پوست سر یا به اصطلاح اسكالپ را در زیر میكروسكوپ نگاه می‌كنیم، تعداد آنها دو برابر حالت طبیعی است و این موضوع یعنی اینكه رشد و تكثیر سلولی در این اختلال زیاد است. عوامل بروز، متعددند و شامل وجود سبوم یا چربی، مخمر میكروسكوپی پیتروسپوروم اووال، فعالیت آنزیم هضم كننده چربی یعنی لیپاز، عملكرد دستگاه ایمنی، رطوبت محیط و استرس است. ـ شامپوهای غیرطبی به خصوص آنهایی كه حاوی سورفاكتان و دترژان‌ها هستند، پوسته‌ها را پاك می‌كنند و به بهبود علایم و كاهش پوسته‌ریزی در مدت چهار روز منجر می‌شود.

گاهی پوسته‌ریزی خفیف با پوسته‌های ظریف و خشك روی ابروها، مژه‌ها، چین میان لب و بینی و پشت گوش، موهای صورت آقایان (ریش و سبیل) و ناحیه جلوی جناغ سینه وجود دارد. گاهی اوقات التهاب لبه پلك به وجود می‌آید و قرمزی و پوسته‌ریزی لبه پلك و مژه‌ها مشاهده می‌‌شود و ممكن است قرمزی و التهاب چشم‌ها نیز وجود داشته باشد. درماتیت سبوره‌ای در بیماران مبتلا به AIDS بیشتر است كه شاید علت آن، ضعف دستگاه ایمنی و افزایش فعالیت گونه‌های بیماری‌زای مخمر پیتروسپوروم اووال است. البته هیچ ارتباطی میان افزایش یا كاهش ترشح سبوم وجود ندارد و بیماران مبتلا به درماتیت سبوره‌ای، الزاما چربی بیشتری در صورت یا پوست‌سرخود ندارند.

شوره سر دلشوره ندارد

چطور شوره را کنترل کنیم؟ برای کنترل درماتیت سبوره باید براساس شدت بیماری داروی مناسب تجویز شود، هنگامی که شوره سر به تنهایی و بدون علامت دیگری بروز می‌کند، نوع خفیف درماتیت سبوره است که در بیشتر موارد با استفاده از شامپوهای ضد شوره‌ای که خاصیت ضد قارچ یا ضد پوسته‌ریزی دارد، کنترل می‌شود. آنچه عموما به نام شوره سر می‌شناسیم اگزمای شوره‌ای یا درماتیت سبورئیک است، درماتیت سبورئیک که بیماری التهابی و خارش‌دار پوست است بیشتر در پوست سر بروز می‌کند و در موارد شدیدتر ممکن است در قسمت‌هایی از بدن و صورت هم مشاهده شود. با این حال موارد دیگری هم با شیوع کمتر ممکن است سبب ایجاد شوره سر شود؛ به عنوان مثال بعضی از بیماری‌های التهابی پوست مانند بیماری صدف (پسوریازیس) نیز می‌تواند موجب پوسته‌ریزی و در نتیجه ایجاد شوره شود.

شوره سر معمولا در سنین پس از بلوغ بروز می‌کند؛ البته در چند ماه اول پس از تولد که هورمون‌های مادر در بدن نوزاد باعث ترشحات غدد چربی‌ساز می‌شود هم ممکن است شاهد ایجاد شوره سر باشیم. ضایعاتی که در اثر این بیماری به وجود می‌آید، بیشتر در قسمت‌هایی از صورت که مو دارد مانند زیر ابروها، لبه مژه‌ها، ناحیه ریش و سبیل،​ اطراف و پشت لاله گوش مشاهده می‌شود. البته افراد معمولا از این موضوع شکایت دارند و می‌گویند زمانی که برای مدتی خاص از یک شامپو استفاده می‌کنند، موهایشان به آن عادت کرده و شامپو دیگر کارایی لازم را ندارد. شوره سر از آن دسته مشکلاتی است که نه‌تنها به سلامت مربوط می‌شود و ممکن است نشانه بیماری‌های مختلف پوستی باشد، بلکه از نظر ظاهری هم فکر فرد را به خودش مشغول می‌کند.

شایع‌ترین علت بروز چنین مشکلی، بیماری پوستی‌ای به نام درماتیت سبوره است، درماتیت سبوره که به آن اگزمای شوره‌ای نیز می‌گویند، شایع‌ترین علت ایجاد شوره سر است. با این حال، بیماری ممکن است در قسمت‌های دیگری از بدن مانند جلوی سینه، ناحیه پشت و بین دو کتف، زیر بغل و کشاله‌ها نیز به شکل ضایعات قرمز و پوسته‌دهنده نمایان شود. زمانی که با استفاده از روشی خاص موفق شدیم شوره سر را کنترل کنیم، بهتر است برای پیشگیری از ایجاد یا شدیدتر شدن شوره، گاهی از همان روش برای کنترل شوره سر کمک بگیریم. علت اصلی بروز این بیماری هنوز مشخص نیست، اما به نظر می‌رسد عوامل ژنتیکی در ایجاد آن نقش دارد و همچنین نوعی قارچ ذره‌بینی نیز در تشدید علائم بیماری موثر است.

دل آشوبی ، اضطراب و دل شوره

علاوه بر این تکنیک های آرام سازی و رها سازی ،دور کردن افکار منفی و مثبت اندیشی ، خواب و استراحت کافی ، پیاده روی ، شرکت در فعالیت های اجتماعی روش های مناسبی برای دور کردن اضطراب و دلشوره و درمان دل آشوبی است. توصیه می شود ؛ در صورت مشاهده علائم دل آشوبی ، دل شوره و اضطراب در میان اعضای خانواده یا عدم کنترل افکار منفی و نگرانی ها حتما به مراکز مشاوره مراجعه کنید. زندگی و فعالیت های روزمره را مختل نماید چرا که اضطراب رابطه مستقیمی با سیستم اعصاب مرکزی بدن دارد و این سیستم نیز با تمام اعضاء و جوارح ارتباط دارد. زمانی که فرد در مواجهه با یک مشکلی قرار می گیرد به خاطر زمینه های اضطراب موجود در ناخودآگاه، به طور ناگهانی دچار دلشوره می شود.

در مقابل یک سری از شرایط ناگهانی این مساله به اوج خود می رسد وگرنه اختلالی بنام دلشوره ناگهانی، به خودی خود وجود ندارد. دل آشوبی نوعی بیقراری است که معمولا با علائمی مانند دل شوره تپش قلب، تند تند نفس کشیدن و لرزش دست ها همراه است. هم با مرور زمان و نوع زندگی فرد، ناراحتی ها مشکلات و نگرانیهای فعلی و یا آتی آنها در زندگی گسترش پیدا کند. این امر موجب می شود با مرور زمان و اتفاق های ناخوشایند مشکلات بزرگ تری ایجاد شود که کنترل آن سخت تر شود. به طور کلی هم روان شناس و هم روانپزشک ابتدا به ریشه یابی مشکلات و اضطراب های فرد بیمار رسیدگی می کنند. تا روان شناس با ریشه یابی علل آزادهنده راه های کنترل افکار و دور کردن افکار منفی را به شما آموزش دهد.

بهترین و اولین راه مقابله با دلشوره ها و اضطراب مراجعه به روان شناس روان پزشک و روان درمانی است. دل شوره و اضطراب اگرچه به ظاهر ساده است اما می تواند بر بسیاری از اعضای بدن تاثیر بگذارد. در این جلسات عوامل آزاردهنده شناسایی و آموزشهای مقابله با آنها به فرد تعلیم داده می شود. روان شناس می تواند با آموزش مثبت اندیشی کمک کند تا افکار شما تحت کنترل تان قرار گیرد. اضطراب از دید روان شناختی یک احساس مبهم و ناخوشایند است که ناخودآگاه به وجود می آید. بنابراین اضطراب می تواند رابطه مستقیمی با بسیاری از بیماریهای جسمی داشته باشد. جلسات درمان اضطراب و دل شوره ها می تواند به صورت روان درمانی و گفتگو باشد.

منبع

+ نوشته شده در شنبه 9 بهمن 1400ساعت 17:53 توسط ستار یکتا | | تعداد بازدید : 5